Najlepsze i najgorsze materiały w zabawkach dla dorosłych

To, z czego wykonana jest Twoja przyszła zabawka erotyczna, jest dużo ważniejsze niż mogło by się wydawać. Ma to znaczenie nie tylko dla twojej przyjemności, ale również dla Twojego bezpieczeństwa. Nie warto jest ryzykować własnym zdrowiem w celu poszukiwania taniej przyjemności. Dlatego też w poniższym tekście opiszę materiały jakie stosuje się w przypadku zabawek erotycznych oraz przedstawie ich wady i zalety.

ILoveBlackGirls

Co warto wiedzieć na początek?

Zanim przejdę do opisania poszczególnych materiałów myślę, że warto wpierw jest opisać kilka istotnych kwestii związanych z materiałami w przypadku zabawek erotycznych:

Regulacje prawne

Niestety rynek zabawek erotycznych praktycznie całkowicie jest nieuregulowany prawnie pod względem materiałów. Nie znam żadnego kraju czy organizacji, które uregulowały prawnie lub ustandaryzowały użycie materiałów w zabawkach erotycznych. Jedynie organizacja ISO od 2 lat pracuje nad projektem ISO/PC 325 dotyczącym „Seks zabawki – Wymagania dotyczące projektowania i bezpieczeństwa produktów mających bezpośredni kontakt z narządami płciowymi, odbytem lub nimi obu”.

Oznacza to, że zarówno producenci ze Stanów Zjednoczonych, Europy a w szczególności, z Chin nie mają żadnego organu rządowego ani branżowego, który byłby odpowiedzialny za zapewnienie, że zabawki seksualne są bezpieczne. Brak regulacji spowodował, że rynek zabawek erotycznych na przestrzeni wielu lat został zalany tanimi materiałami. Również takimi, które są zakazane w innych rodzajach produktów, jak na przykład zabawki dla dzieci czy w produktach dla kobiet w ciąży. Jest to co najmniej niepokojące, jednak taka jest prawda.

Czyszczenie i higiena – porowatość materiałów

Jednym z najważniejszych podziałów w przypadku zabawek erotycznych jest podział na materiały porowate i nieporowate. Porowatość jest to ilość pustej przestrzeni w materiale. W przypadku produktów dla dorosłych jest to niezwykle istotna cecha. Im materiał jest bardziej porowaty, tym trudniej jest go dokładnie wyczyścić. Wręcz dość często można spotkać się z opinią, że powinno się unikać wszystkich porowatych materiałów w przypadku zabawek erotycznych.

Materiały porowate posiadają mikroskopijne dziurki w których może gromadzić się brud, pleśn i bakterie. Ciężko jest je prawidłowo wyczyścić, co sprawia, że z czasem mogą być przyczyną zakażenia lub innych podrażnienień skóry. W przypadku porowatych materiałów jest też dużo większa szansa przeniesienia się bakterii, wirusów i pasożytów wywołujących choroby weneryczne. Porowate materiały są zazwyczaj miękkie i uznaje się je za materiały niskiej jakości. Nie można ich wrzucać do wrzącej wody, myć przy użyciu alkoholu, a nawet stosowanie czyścików nie daje gwarancji pozbycia się wszystkich zabrudzeń.

Specjalny czyścik do zabawek erotycznych

Natomiast nieporowate materiały są dużo łatwiejsze do wyczyszczenia, ponieważ mają gładką i wodoodporną powierzchnię. Wszelkie zabrudzenia i bakterie mogą jedynie znajdować się na ich powierzchni bez możliwości ukrycia się w żadnych zakamarkach. Nieporowate materiały są droższe, jednak są zdecydowanie praktyczniejsze i można z nich korzystać zdecydowanie dłużej.

Ftalany – toksyczne związki chemiczne

Tak jak wspominałem na początku, nie istnieją żadne regulacje odnoszące się do materiałów w przypadku zabawek erotycznych. Sprawia to, że niestety nadal w niektórych produktach znajdują się ftalany. Istnieje cała lista powikłań jakie mogą wywołać ftalany i cały czas pojawiają się nowe badania, które dodają kolejne pozycje do tej listy. Ostatnio Dr Shanna Swan opisała ich negatywny wpływ na wielkość prącia u noworodków.

Ftalany są toksycznymi plastyfikatorami dodawanym do wielu tworzyw sztucznych w celu uczynienia ich bardziej plastycznymi i elastycznymi. Tylko porowate materiały mogą potencjalnie zawierać ftalany. Wykorzystywanie ftalanów jest zabronione w przypadku większości branż już od wielu lat. Niestety brak regulacji sprawia, że jedynie od producenta zależy czy korzysta z ftalanów czy nie.

Jak rozpoznać materiał niskiej jakości?

Nie jest prostym zadaniem określić czy konkretna zabawka wykonana jest z dobrego i bezpiecznego materiału, czy z materiału niskiej jakości imitującego porządny produkt. Jednak istnieje kilka rzeczy na które można zwrócić uwagę:

Niska cena

Jeżeli cena zabawki wydaje się zbyt niska, aby była prawdziwa, prawdopodobnie coś tutaj jest nie tak. Oczywiście istnieją dobre linie i marki tanich produktów oraz zwyczajnie można trafić na wyjątkową promocję, jednak to prowadzi bezpośrednio do kolejnego punktu…

Nieznany producent lub sprzedawca

Porządni producenci z dumą prezentują swoje logo i markę. Jeżeli produkt jest nieznanego pochodzenia, to również jego skład najprawdopodobniej będzie nieznany. Nie oznacza to jednak, że należy kupować jedynie od największych producentów. Mniej znane firmy również produkują bardzo dobre i bezpieczne zabawki dla dorosłych, ale nawet i mniejszych producentów bez problemu można sprawdzić w internecie.

Podobnie jest ze sprzedawcami. Duże sieci sex shopów oraz popularne sklepy online zazwyczaj dbają o to, aby ich towary były certyfikowane, wysokiej jakości oraz bezpieczne. Kupowanie w dziwnych nieznanych miejscach może zaowocować otrzymaniem produktu niskiej jakości z kiepskich materiałów, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia.

Brzydki zapach i oleista wydzielina

Niebezpieczne substancje stosowane w różnych materiałach mają tendencję do ulatniania się. Jeżeli produkt brzydko pachnie (aczkolwiek czasami po odpakowaniu nawet silikonowym produktom należy dać kilka minut) lub w dotyku jest lepki, bądź co gorsza pokryty jest oleistą mazią, należy go od razu wyrzucić.

Zakładanie prezerwatywy na seks zabawkę?

Dość popularnym rozwiązaniem w przypadku materiałów trudnych do wyczyszczenia jest zakładanie prezerwatywy na produkt przed użyciem. Jest to faktycznie rozwiązanie, które zwiększa żywotność produktów ale… Moim zdaniem jest to całkowicie pozbawione sensu. Ilość pieniędzy jaką marnuje się w takim przypadku na prezerwatywy, bardzo szybko przewyższa różnice w cenie pomiędzy tanią zabawką, a zabawką wykonaną z dobrego bezpiecznego materiału. Dodatkowo, co w sytuacji kiedy akurat zabraknie prezerwatyw? Czy na pewno będzie ci się chciało iść do sklepu, aby uprawiać bezpieczny seks z dildem?

To że można, nie oznacza że warto

Najlepsze i najbezpieczniejsze materiały

Poniżej znajdują się materiały, które są bezpieczne dla ciała i które łatwo się czyści. Są to nieporowate materiały i przy wyborze zabawki erotycznej najlepiej jest wybrać jeden z nich.

Silikon

Najczęściej polecany materiał. Jeżeli poszukujesz czegoś bezpiecznego, wytrzymałego i łatwego w czyszczeniu to silikon jest zdecydowanym faworytem. Silikon jest to bezpieczny dla ciała nieporowaty materiał, który bardzo łatwo się czyści. Co więcej, materiał ten jest hipoalergiczny i nie przyjmuje zapachów. W dotyku silikon jest bardzo gładki i przyjemny. Zabawki silikonowe różnią się gęstością – niektóre są miękkie, inne bardziej sztywne, ale wszystkie są giętkie. Zależne jest to od dokładnego składu użytego przez producenta. Istnieje również tak zwany silikon medyczny, czyli wyższej jakości silikon przetestowany pod względem biokompatybilności z płynami ustrojowymi.

Istotną sprawą w przypadku zabawek silikonowych jest stosowanie tylko lubrykantów na bazie wody. Lubrykanty silikonowe mogą wejść w reakcje z silikonem z którego wykonany jest produkt i go uszkodzić. Silikon jest droższym materiałem, jednak ilość jego zalet sprawia, że jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Przy prawidłowym użyciu i pielęgnacji zabawki silikonowe mogą starczyć na długie lata.

Zalety:

 • Bezpieczny dla ciała
 • Łatwy do wyczyszczenia
 • Nie przyjmuje zapachów
 • Hipoalergiczny

Wady:

 • Cena
 • Nie można stosować lubrykantów na bazie silikonu

ABS

ABS jest to wszystkim dobrze znany plastik, z którego są robione na przykład klocki Lego. Stosowany jest zarówno w zabawkach z „średniej półki” jak również w tych wysokiej jakości. Często ABS można spotkać w przypadku wibratorów klasycznych i bulletów. Tak samo jak silikon, ABS jest nieporowaty i łatwy do wyczyszczenia. Główna różnica jest taka, że ABS jest twardym materiałem, który jest trochę mniej gładki od silikonu. W jego przypadku warto jest zastosować więcej lubrykantu, aby zapewnić idealny poślizg.

Zabawki z ABSu mogą być trochę głośniejsze z powodu sposobu rozchodzenia się wibracji po twardym materiale, ale też dużo osób lubi ten materiał, ponieważ sprawia on, że wibracje są bardziej intensywnie odczuwane. Jest to dobra alternatywa dla osób które poszukują bezpiecznego, taniego materiału.

Zalety:

 • Bezpieczny dla ciała
 • Łatwy do wyczyszczenia
 • Bardzo dobrze przewodzi wibracje
 • Nie przyjmuje zapachów
 • Można z nim stosować wszystkie rodzaje lubrykantów

Wady:

 • Nie każdy lubi twarde zabawki dla dorosłych
 • Wibratory z ABS zazwyczaj są głośne

Szkło

Szklane zabawki wykonane są ze szkła borokrzemianowego jak na przykład Pyrex, albo czasami ze szkła sodowo-wapniowego. Oba materiały są wyjątkowo odporne na nacisk, temperaturę oraz pęknięcia. Można stosować z nimi każdy rodzaj lubrykantu. Dodatkowo, szkło jest również świetne do zabawy z temperaturą, jeżeli umieści się zabawkę w lodówce lub w ciepłej wodzie, wówczas po nie długim czasie zabawka zmieni swoją temperaturę.

Szkło uważa się za najbezpieczniejszy materiał stosowany w zabawkach dla dorosłych. Jest całkowicie bezpieczne dla ciała i skóry, nieporowate, a jego gładka powierzchnia, nawet przy małej ilości lubrykantu, pozwala na łatwe wprowadzenie do ciała. Dodatkowo czyszczenie szklanych zabawek jest banalnie proste. Dokładnie taka samo jak szklane naczynia kuchenne, szklane zabawki można myć wodą z mydłem, czyścikiem, umyć w gotującej się wodzie, a nawet wsadzić do zmywarki.

Jedną z największych zalet szklanych zabawek jest ich wspaniały, często artystyczny wygląd. Jednak tutaj trzeba zawsze zwrócić uwagę na konstrukcję, najlepiej jest unikać zabawek zbyt cienkich lub z dużymi zwężeniami. Jeżeli zabawka nie jest prawidłowo wykonana to właśnie te miejsca mogą być potencjalnymi miejscami pęknięć. Ważne jest też zwracanie uwagi na rysy i wyszczerbienia, nie często to się zdarza, ale jeżeli takie się pojawią to zabawkę należy wyrzucić, gdyż nie będzie już ona bezpieczna.

Zalety:

 • Bardzo bezpieczne dla ciała
 • Można stosować każdy rodzaj lubrykantu
 • Łatwe do wyczyszczenia
 • Wygląd
 • Zabawa z temperaturą

Wady:

 • Ważą trochę więcej niż zabawki z silikonu czy ABS
 • Nie każdy lubi twarde zabawki dla dorosłych
 • Ciężko znaleźć wibrator ze szkła

Metal

Metal ma wszystkie cechy dobrego materiału. Jest nieporowaty, hipoalergiczny, wodoodporny, bezpieczny dla skóry, nie przyjmuje zapachów, można stosować z nim wszystkie rodzaje lubrykantów oraz jest wyjątkowo wytrzymały. Metalowa zabawka właściwie będzie z tobą przez całe życie. Dodatkowo tak jak w przypadku ABS, metalowe zabawki bardzo dobrze przewodzą wibracje i tak jak w przypadku szkła bardzo dobrze przewodzą temperaturę. Sprawia to, są one w stanie zapewnić bardzo intensywną i różnorodną stymulację.

Stal i aluminium są najpopularniejszymi metalami, ale spotkać można również zabawki wykonane ze złota czy srebra. O ile rzadko spotyka się całkowicie nierdzewną stal w przypadku zabawek erotycznych, to jednak większość stalowych zabawek zawiera chrom, który znacząco zwiększa ich odporność na rdzę. Bardzo łatwo się je czyści zarówno wodą z mydłem, czyścikami czy nawet w zmywarce.

O ile metal na pierwszy rzut oka wygląda na najlepszy materiał, to jednak ma on też swoje wady. Metalowe zabawki są odczuwalnie cięższe od innych oraz są bardzo twarde. Osoby uczulone na nikiel, powinny też zwrócić szczególną uwagę na skład, gdyż również tutaj może on występować. Metalowe zabawki nie są aż tak powszechne, jak te wykonane z innych materiałów i zazwyczaj posiadają proste kształty. Natomiast ich cena jest dość wysoka. Ale warto tutaj pamiętać, że dobra metalowa zabawka wysokiej jakości, starczy ci na całe życie.

Zalety:

 • Łatwe w czyszczeniu
 • Bezpieczne dla ciała
 • Bardzo dobrze przewodzi wibracje i temperaturę
 • Można stosować każdy rodzaj lubrykantu
 • Hipoalergiczne

Wady:

 • Duża waga
 • Twardy materiał nie każdemu może się spodobać
 • Cena
 • Mała różnorodność produktów, tylko proste kształty

Rzadko spotykane materiały

Są to bezpieczne materiały dla ciała, aczkolwiek nie wielu producentów z nich korzysta. Zazwyczaj produkty wykonane z tych materiałów kupuje się właśnie ze względu na materiał, a nie inne cechy produktu.

Drewno

Drewno jest bardzo ciekawą alternatywą dla szklanych i metalowych produktów. Drewniane zabawki są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem że są pokryte wieloma warstwami bezpiecznego dla ciała lakieru. Dobrzy producenci drewnianych zabawek podają na swojej stronie w jaki sposób i za pomocą czego lakierują swoje produkty. Z tego też powodu drewniane zabawki są nieporowate i nie należy się obawiać drzazg, ich gładkość i twardość porównywalna jest ze szklanymi i metalowymi produktami.

Co wyróżnia drewniane zabawki to niesamowity wygląd. Bardzo często drewniane zabawki wyglądają jak małe erotyczne dzieła sztuki i jest to istotnym powodem ich wyboru. W zależności od zastosowanego rodzaju drewna, produkty różnią się wagą i wyglądem. Ponieważ jest to materiał naturalny, jest on również przyjazny dla środowiska, ponieważ nie wydziela substancji chemicznych. Zazwyczaj można stosować z nimi każdy rodzaj lubrykantów, jednak dla pewności zarówno w przypadku lubrykantów jak i czyszczenia najlepiej jest sprawdzić instrukcję.

Drewniane zabawki nie należą do tanich. Są one też bardziej podatne na uszkodzenia niż szkło czy metal, dlatego też należy o nie bardziej dbać. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń lub oznak zużycia, należy wyrzucić zabawkę, gdyż dalsze stosowanie może być niebezpieczne… drzazgi.

Zalety:

 • Wspaniały wygląd
 • Bezpieczne dla ciałą
 • Naturalny materiał przyjazna dla środowiska

Wady:

 • Cena
 • Twardy materiał nie każdemu może się spodobać
 • Drewno nie jest aż tak wytrzymałe, jak inne twarde materiały

Kamienie, Kryształy i Ceramika

Tego rodzaju materiały zazwyczaj pochodzą od niezależnych producentów. Naturalne kamienie i kryształy są zarówno piękne jak i całkowicie bezpieczne dla ciała. W przeciwieństwie do drewna nie są pokrywane lakierem, tylko bardzo dokładnie polerowane, aż osiągną idealną gładkość. Podobnie ceramiczne seks zabawki są bezpieczne dla ciała, pod warunkiem że zostały szkliwione nieporowatym szkliwem i wypalone w piecu. Zazwyczaj robi się z nich dilda lub jajeczka o „cudownych właściwościach duchowych”.

Można stosować z nimi wszystkie rodzaje lubrykantów oraz czyścić zarówno wodą z mydłem jak i czyścikami. Materiały te podobnie jak szkło oferują możliwość zabawy z temperaturą. Dodatkowo, w przypadku kamieni i kryształów producenci często twierdzą, że posiadają one różne energie i właściwości pomagające uporać się z szeregiem problemów i dolegliwości. Ja w to nie wierze, ale też całkowicie nie znam się na spirytystyce, więc tutaj trzeba samemu wybrać co się na ten temat uważa.

Są to mocne, twarde i ciężkie materiały, które mają małe prawdopodobieństwo uszkodzenia. Jednak przed użyciem warto jest sprawdzić czy nie ma w nich odprysków i pęknięć. Są to zdecydowanie zabawki luksusowe, których cena potrafi odstraszyć nie jedną osobę.

Zalety:

 • Bezpieczne dla ciała
 • Można stosować każdy rodzaj lubrykantu
 • Łatwe do wyczyszczenia
 • Zabawa z temperaturą
 • Luksusowy wygląd

Wady:

 • Cena
 • Waga
 • Bardzo małą ilość produktów

Materiały na które należy uważać

Są to materiały które mogą być niebezpieczne dla ciała lub ze względu na brak możliwości prawidłowego wyczyszczenia ich żywotność jest bardzo krótka. Wybierając poniższe materiały trzeba robić to świadomie i wiedzieć, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkt z nich wykonany będzie dość szybko nadawał się do wyrzucenia. W ich przypadku każde uszkodzenie oraz brzydki zapach oznacza, że nie powinno się już więcej stosować danej zabawki.

TPR/TPE

TPR/TPE znany również jako elastomer, był jednym z najpopularniejszych materiałów kilkanaście lat temu. Obecnie większość producentów twierdzi, że ich produkty nie zawierają ftalanów ani lateksu, jednak w przeszłości bardzo często można było je znaleźć w tych materiałach. O ile TPR/TPE jest bezpieczny dla ciała, to jednak jest to materiał delikatnie porowaty. Oznacza to, że pleśń i bakterie mogą bardzo szybko znaleźć w nich swój dom, jeżeli nie będą prawidłowo wyczyszczone i osuszone.

Ten materiał najczęściej można spotkać w masturbatorach, ringach oraz tanich dildach. Stosować z nim można każdy rodzaj lubrykantu, oraz myć w wodzie z mydłem. Aczkolwiek bardzo trudno jest go dokładnie wyczyścić. Aby wydłużyć żywotność produktu, najlepiej jest przed i po użyciu stosować specjalny czyścik do zabawek erotycznych.

Zalety:

 • Niska cena
 • Mięki i elastyczny materiał
 • Najlepszy pośród porowatych materiałów

Wady:

 • Delikatnie porowaty – może stać się domem dla pleśni i bakterii
 • Trudny do wyczyszczenia

Latex

Lateks znajduje się na tej liście z 2 powodów, po pierwsze dużo osób jest uczulonych na lateks. Po drugie czyszczenie lateksowych zabawek wymaga dużo pracy. Jeżeli nie masz uczulenia na lateks, co można łatwo sprawdzić za pomocą lateksowych prezerwatyw, to materiał ten będzie dla ciebie bezpieczny. Jednak warto tutaj podkreślić, że ilość osób uczulonych na lateks systematycznie wzrasta.

Lateks jest bardzo elastycznym materiałem. Bardzo często stosuje się go w przypadku nadmuchiwanych zabawek oraz ubrań. Niestety lateksowe produkty wymagają specjalnej troski i nie będą odpowiednie dla osób które nie chcą poświęcać za dużo czasu na ich pielengnacje. Lateksowe produkty należy spryskać środkiem do czyszczenia zabawek erotycznych i delikatnie przetrzeć po każdym użyciu. Następnie dać im krótką chwilkę na osuszenie, aby potem posypać je proszkiem odnawiającym na bazie skrobi kukurydzianej lub talkiem. W ten sposób produkty zachowają swoją elastyczność i miękkość.

Zalety:

 • Elastyczny materiał
 • Piękny połyskujący wygląd

Wady:

 • Dużo osób jest uczulonych na lateks
 • Delikatny zapach i posmak gumy
 • Wymaga odpowiedniego czyszczenia

Najgorsze materiały których należy unikać

Tutaj znajdują się materiały które mają duże prawdopodobieństwo posiadania niebezpiecznych i toksycznych związków, albo są praktycznie niemożliwe do wyczyszczenia. Najlepiej omijać je szerokim łukiem.

Żel

Jeżeli rozważasz kupienie żelowego produktu, to wpierw proponuje zrobić ci mały eksperyment. Kup żelową zabawkę, wsadź ją do słoika, zamknij i postaw przy oknie na kilka miesięcy. To co później zobaczysz w środku prawdopodobnie przekona cię, aby nigdy nie kupować żelowych zabawek.

Żelowe zabawki były niezwykle popularne kilkanaście lat temu z powodu swojej elastyczności i miękkości. Jest to jeden z najtańszych materiałów. Do tej pory żel cieszy się dużą popularnością z powodu swojej niskiej ceny oraz przyjemnego uczucia w dotyku. Jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twoja żelowa zabawka będzie zawierać ftalany. Do tego żel jest wysoce porowaty i może wejść w reakcje z innymi żelowymi produktami. Istnieją znani producenci, którzy produkują żelowe zabawki i twierdzą, że są one bezpieczne dla ciała. Jednak nawet w takim przypadku wyczyszczenie żelu jest praktycznie niemożliwe i raczej takie produkty trzeba uważać za jednorazowe.

PVC

Kolejny materiał starej daty, który stracił swoją popularność po odkryciu szkodliwości ftalanów na organizm człowieka. Produkty z PVC praktycznie zawsze zawierają ftalany, gdyż są one potrzebne, aby ten materiał był miekki i plastyczny. Powstało kilka odmian PVC nie zawierających ftalanów jednak bezpieczniej jest omijać ten materiał.

PVC charakteryzuje się elastyczną formą, rozciągliwością oraz silnym zapachem plastiku. Jego sztywna wersja jest nieporowata, natomiast elastyczna wersja PVC jest porowata i ciężka do wyczyszczenia. Tak jak w przypadku żelu, należy też unikać kontaktu z innymi zabawkami, gdyż mogą one wejść w reakcje.

Cyberskóra/wszelkie imitacje prawdziwej skóry

Tutaj prawdopodobnie nie każdy się ze mną zgodzi, ponieważ ten materiał, szczególnie pośród mężczyzn, cieszy się dużą popularnością. O ile trzeba przyznać że materiały imitujące „prawdziwą skórę” są naprawdę niesamowite w dotyku, to również są bardzo mocno porowate. Dużo osób wybiera produkty z tego materiału, z powodu bardzo miłego uczucia kiedy się je dotyka. Niestety trudność jaką sprawia prawidłowe wyczyszczenie tego materiału, często jest powodem żałowania jego wyboru.

Najczęściej materiał imitujący prawdziwą skórę znaleźć można w masturbatorach i dildach anatomicznych. To właśnie w tych produktach najczęściej producenci próbują osiągnąć efekt „prawdziwego stosunku”. Jeżeli zabawka z tego typu materiału zaczyna brzydko pachnieć, pojawią się na niej przebarwienia lub zacznie wydzielać dziwną maź należy ją od razu wyrzucić. W celu wydłużenia ich żywotności należy je bardzo dokładnie czyścić zgodnie z instrukcją (niektóre „prawdziwe skóry” nie mogą być czyszczone mydłem) oraz tak jak w przypadku lateksu posypać proszkiem odnawiającym na bazie skrobi kukurydzianej lub talkiem.

Najgorsze w przypadku tych materiałów jest to, że bardzo często nie wiadomo jest z czego dokładnie są zrobione. Zazwyczaj jest to bardziej miękka odmiana TPE, jednak różni producenci dodają różne związki, aby zapewnić jak najbardziej naturalne doznania. Pomimo zazwyczaj wysokiej ceny, produkty z tego materiału nie mają długiej żywotności.

Nie kupuj kota w worku

Bez względu jaki materiał się wybierze, zawsze najlepiej jest dokładnie sprawdzić co jest napisane na opakowaniu lub stronie producenta. Dopóki materiały wykorzystywane przy produkcji zabawek erotycznych nie są w żaden sposób regulowane, jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Moim zdaniem materiał jest to ten element zabawki erotycznej, na którym nie warto oszczędzać. Dobre i bezpieczne materiały niosą ze sobą dużo korzyści, które całkowicie usprawiedliwiają ich cenę. Natomiast tanie materiały w dłuższej perspektywie czasu często finalnie narażają na większe koszty lub są po prostu niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Proszę pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane zgodnie z zasadami komentowania.

Aby wyświetlić twój komentarz, przetwarzamy Twoje następujące dane osobowe: imię, adres e-mail, numer IP. Podstawą przetwarzania danych Użytkownika w tym przypadku jest wykonywanie usługi na Twoją rzecz, tj. publikacji Twojego komentarza w Serwisie. Przetwarzanie Twoich danych zachodzi wyłącznie w celu publikacji komentarza. Twoje dane osobowe (oprócz adresu email i IP) są widoczne w publicznym Serwisie. Dane osobowe będą przetwarzane do dnia usunięcia komentarza przez Administratora lub przez Ciebie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia publikację komentarza. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Administratorem danych osobowych jest ErotisNews, adres e-mail: erotisnews@erotisnwes.com. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym zaufanym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych.