Dlaczego każdy powinien mieć w domu lubrykant?

Lubrykanty to jeden z najpopularniejszych produktów mających na celu urozmaicenie życia seksualnego. W odróżnieniu od typowych zabawek, lubrykanty można kupić praktycznie wszędzie, w sklepach erotycznych, aptekach, supermarketach czy drogeriach. Wiele osób uważa, że używanie lubrykantów jest oznaką, że ‘coś jest nie tak’, zwłaszcza w przypadku osób z waginą. Jednak prawda jest taka, że nie ma takiego doświadczenia seksualnego, którego nie dałoby się poprawić odrobiną dodatkowego poślizgu.

Błędem jest myślenie, że lubrykanty powinno się stosować tylko w przypadku suchości pochwy. Celem tych produktów jest zapewnienie lepszych oraz bardziej komfortowych doznań w czasie seksu. Obecnie lubrykanty dostępne na rynku, oprócz dodatkowego poślizgu, oferują wiele dodatkowych funkcji, które potrafią znacząco wpłynąć na przyjemność płynącą ze stymulacji czy nawet na długość stosunku.

Wodny czy silikonowy?

Przed wyborem lubrykantu warto zastanowić się, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twoich potrzeb. Różnią się one między innymi składem, konsystencją, kolorem, zapachem, a nawet smakiem. Najbardziej podstawowy podział lubrykantów, dzieli je ze względu na ich bazę:

 • Lubrykanty na bazie wody – Znane jako najbardziej „wszechstronne„, lubrykanty na bazie wody mogą być stosowane praktycznie przy każdej czynności, jaką można sobie wyobrazić. Można je również bezpiecznie stosować ze wszystkimi silikonowymi zabawkami. Tego typu lubrykanty można łatwo zmyć za pomocą wody.
 • Lubrykanty na bazie silikonu – Ich zaletą jest wyższa trwałość i śliskość niż w przypadku wodnych. Nie ulegają one szybkiemu wysychaniu i wchłanianiu, przez co można stosować ich mniejszą ilość. Szczególnie polecane są one w przypadku stosunków analnych oraz w przypadku zabaw w wannie czy pod prysznicem. Ich największe wady, to możliwość uszkodzenia silikonowych zabawek oraz fakt że są trudne do zmycia.
 • Lubrykanty na bazie olejów – Tego typu produkty dają przyzwoite nawilżanie oraz natłuszczenie. Ich główne zastosowanie to masaż całego ciała. Nie zaleca się ich do stosowania wewnętrznego, ponieważ po pierwsze organizm może mieć problemy z ich wydaleniem, a po drugie mogą one uszkodzić lateks i tworzywa sztuczne, dlatego nie można ich stosować razem z prezerwatywami.
 • Lubrykanty hybrydowe – Hybrydowy lubrykant to głównie lubrykant na bazie wody z mniejszym udziałem innej bazy, zazwyczaj silikonowej. Tego typu produkty posiadają zarówno zalety wodnych jak i silikonowych lubrykantów, łatwo można je zmyć, są bardziej wydajne i starczą na dłużej niż wodne lubrykanty, oraz często są bezpieczne dla zabawek silikonowych. Aczkolwiek przed użyciem warto wpierw zrobić test i umieścić kroplę hybrydy na zabawce, aby sprawdzić jak ona zareaguje. Jak można się domyślić, charakteryzują się one wyższą ceną.

Czego unikać przy wyborze lubrykantu?

Tak jak w przypadku wszystkich akcesoriów erotycznych warto jest zwrócić uwagę, czy są one bezpieczne dla ciała. Wraz z dużą liczbą dodatkowych funkcji jakie oferują lubrykanty, rośnie również długość ich składu oraz substancji jakie zawierają.

Istnieje kilka składników, których lepiej jest unikać w składzie lubrykantu, ponieważ mogą one (ale nie muszą) powodować podrażnienia lub stany zapalne:

 • petroleum
 • glikol propylenowy
 • nonoxynol-9
 • gliceryna
 • glukonian chlorheksydyny
 • parabeny

Dodatkowe funkcje

Podstawową funkcją lubrykantów jest zwiększenie poślizgu. Nie chodzi tutaj tylko o zapewnienie większej przyjemności, ale również o to, aby seks był bezpieczniejszy. Lubrykacja zmniejsza tarcie, co tym samym zmniejsza ryzyko urazów, takich jak otarcia, które mogą doprowadzić do infekcji. W przypadku stosowania prezerwatyw, zmniejsza się również prawdopodobieństwo ich pęknięcia lub spadnięcia, a to zwiększa ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jednak oprócz zwiększenia poślizgu, współczesne lubrykanty posiadają szereg dodatkowych funkcji mających na celu urozmaicenie lub poprawę przyjemności płynącej z seksu. Najbardziej powszechną cechą są różnorodne smaki lubrykantów, które mają na celu urozmaicenie seksu oralnego. Oprócz typowych owocowych smaków takich jak truskawka, wiśnia czy ananas dostępne są również smaki, które przypadną do gustu miłośnikom słodyczy: czekolada, tiramisu czy tak zwana ‘guma balonowa’.

Wyjątkowy smak to nie jest jednak jedyna funkcja jaką mogą pełnić lubrykanty. Inną popularną kategorią są lubrykanty, które wprowadzają dodatkowe sensacje – chłodzące, podgrzewające oraz niedawno wprowadzone wibrujące (mrowiące). Takie lubrykanty oferują nowe doznania podczas zabawy. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że wybór dodatkowej stymulacji powinien opierać się na własnych preferencjach, ponieważ dodatkowe wrażenia nie każdemu przypadną do gustu.

Do tego dochodzi też szereg produktów o bardziej specjalistycznym zastosowaniu takim jak:

 • Hipoalergiczne – o delikatnym składzie, które przeznaczone są dla osób o wrażliwej skórze.
 • Opóźniające wytrysk – delikatnie znieczulające penisa i jak nazwa wskazuje, tym samym umożliwiając dłuższy stosunek.
 • Wspomagające zapłodnienie – zapewniają odpowiedni współczynnik PH, który ułatwia plemnikom poruszanie się i wydłuża ich żywotność.
 • Ujędrniające – zawierające między innymi witaminę E, która wzmacnia elastyczność i wytrzymałość ścianek pochwy

Jak widać lubrykanty są to bardzo uniwersalne produkty oferujące różne możliwości. A co ważniejsze mogą być stosowane bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną czy upodobania i fetysze. Nie ma czegoś takiego jak „typowy” użytkownik lubrykantu. Stosować je można zarówno z partnerem, jak również podczas masturbacji w pojedynkę, na ciało oraz na zabawki.

Nie oznacza to, że każdy powinien posiadać w swoim domu szafkę z ‘lubrykantem na każdą okazję’, (chociaż osoby bardziej aktywne seksualnie, na pewno na tym zyskają) jednak zdecydowanie warto poszukać chociaż jednego lubrykantu, który przypadnie Tobie do gustu i zawsze mieć go w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Proszę pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane zgodnie z zasadami komentowania.

Aby wyświetlić twój komentarz, przetwarzamy Twoje następujące dane osobowe: imię, adres e-mail, numer IP. Podstawą przetwarzania danych Użytkownika w tym przypadku jest wykonywanie usługi na Twoją rzecz, tj. publikacji Twojego komentarza w Serwisie. Przetwarzanie Twoich danych zachodzi wyłącznie w celu publikacji komentarza. Twoje dane osobowe (oprócz adresu email i IP) są widoczne w publicznym Serwisie. Dane osobowe będą przetwarzane do dnia usunięcia komentarza przez Administratora lub przez Ciebie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia publikację komentarza. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Administratorem danych osobowych jest ErotisNews, adres e-mail: erotisnews@erotisnwes.com. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym zaufanym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych.