Petycja przeciwko skanowaniu przez Apple obrazów na iPhone’ach

Fundacja Electronic Frontier zorganizowała petycję, która ma na celu przekonanie firmy Apple, do wycofania się z wprowadzenia oprogramowania neuralMatch w swoich telefonach. Celem tej technologii jest skanowanie wszystkich obrazów na telefonie w celu wykrycia nielegalnych treści. Fundacja uważa, że wprowadzenie neuralMatch naruszy prywatność użytkowników, złamią obietnicę szyfrowania end-to-end oraz zachęci rządy na całym świecie, do ubiegania się o większe możliwości inwigilacji i cenzury.

 

Petycja przeciwko naruszaniu prywatności

Na stronie petycji, Fundacja Electronic Frontier napisała:

Apple porzuciło swoje słynne niegdyś przywiązanie do bezpieczeństwa i prywatności. Następna wersja systemu iOS będzie zawierać oprogramowanie, które skanuje zdjęcia i wiadomości użytkowników. Pod naciskiem amerykańskich organów ścigania, Apple wprowadziło backdoora do swojego systemu szyfrowania.

Dalej, Fundacja twierdzi, że: – Znęcanie się nad dziećmi jest plagą, ale można je badać i ścigać bez łamania szyfrowania lub skanowania naszych prywatnych zdjęć. Przestępstwa przeciwko dzieciom nie mogą być dla Apple pretekstem do instalowania oprogramowania inwigilującego, które będzie skanować miliony iPhone’ów.

Grupa obrońców praw cyfrowych wzywa wszystkich do podpisania swojej petycji:

– Podpisz naszą petycję i powiedz Apple, aby zatrzymać swój plan skanowania naszych telefonów. Użytkownicy muszą mówić głośno, że to naruszenie naszej prywatności jest złe.

Strach przed możliwościami oprogramowania

Jednym z głównych argumentów przeciwko oprogramowaniu neuralMatch, jaki podają jej przeciwnicy jest obawa przed tym, że kiedy oprogramowanie już będzie się znajdować na telefonach, rządy będą mogły wywierać presję na firmę Apple, aby rozszerzyła skanowanie o dodatkowe treści.

Przeciwnicy twierdzą, że kraje na całym świecie będą chciały skanować i raportować zgodność z własną bazą danych cenzurowanych materiałów, co może mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza dla reżimów, które już śledzą aktywistów i cenzurują niewygodne dla nich treści.

Electronic Frontier nie są sami

Amerykańska Fundacja Woodhull Freedom, która działa na rzecz ochrony podstawowego prawa człowieka do wolności seksualnej poprzez walkę z cenzurą, eliminację dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość seksualną lub formę rodziny, poparła kampanię Fundacji Electronic Frontier. Na swoim twitterze Woodhull Freedom zachęca swoich zwolenników do podpisania petycji:

Jesteśmy dumni z bycia zwolennikiem tego wysiłku, aby zatrzymać Apple od kontynuowania ścieżki do braku prywatności, która będzie nas prześladować przez lata! Czy nie dodasz swojego podpisu?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub podpisać petycję, odwiedź stronę Fundacji Electronic Frontier tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Proszę pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane zgodnie z zasadami komentowania.

Aby wyświetlić twój komentarz, przetwarzamy Twoje następujące dane osobowe: imię, adres e-mail, numer IP. Podstawą przetwarzania danych Użytkownika w tym przypadku jest wykonywanie usługi na Twoją rzecz, tj. publikacji Twojego komentarza w Serwisie. Przetwarzanie Twoich danych zachodzi wyłącznie w celu publikacji komentarza. Twoje dane osobowe (oprócz adresu email i IP) są widoczne w publicznym Serwisie. Dane osobowe będą przetwarzane do dnia usunięcia komentarza przez Administratora lub przez Ciebie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia publikację komentarza. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Administratorem danych osobowych jest ErotisNews, adres e-mail: erotisnews@erotisnwes.com. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym zaufanym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych.