Wystawa Praha dekadentní, historia Czeskiej erotyki od A do Ž

W galerii Tančící dům, która znajduje się w Czeskiej Pradze, otwarta została wystawa Praha dekadentní, która przedstawia niepokazywaną dotąd historię życia erotycznego stolicy Czechosłowacji w XX wieku.

'

Szokuje, oburza, ale również edukuje

Wystawa Praha dekadentní (Dekadencka Praga) odkryje przed odwiedzającym domy publiczne, początki striptizu w latach 60’ XX wieku, czy obrazy erotyczne, które powstały poza czujnym okiem cenzury. Dodatkowo zobaczyć będzie można ekspozycje damskiej bielizny z całego XX wieku oraz pierwsze ręcznie robione Czechosłowackie zabawki erotyczne.

Jak twierdzi organizator, jest to najbardziej kontrowersyjna z dotychczasowych wystaw. Będzie ona oburzać, ale również i edukować zwiedzających. – Zrobiliśmy tę wystawę wolną od cenzury, aby zwiedzający mogli zobaczyć, co naprawdę działo się w Pradze w XX wieku. Żadnych zakrytych nagich ciał, żadnej cenzury – powiedział Robert Vůjtek, dyrektor Galerii Tančící dům.

Historia od A do Ž

Dekadencka praga podzielona jest na 30 tematów dotyczących życia erotycznego w stolicy Czechosłowacji i zabierze odwiedzających w podróż przez cały Czeski alfabet od A do Ž. Dla przykładu pod literą „J” zobaczyć można unikalną kolekcję plakatów erotycznych z Jablonexu z lat 80. XX wieku. Pod „K” znajdują się pierwsze wibratory wyprodukowane w socjalistycznej Czechosłowacji. Ze względu na cenzurę były one sprzedawane jako różne urządzenia do masażu w dyskretnym futerale (kufřík). „N” to historia nudyzmu, a „X” przedstawia zakazaną pornografię z lat 70 i 80 oraz jej zmiany wraz z pojawieniem się mediów cyfrowych.

Na przykład w latach 70. sprzedawano tak zwane masażery. Były one przeznaczone do czegoś zupełnie innego, ale wielu ciekawskich wiedziało, że można ich używać również jako seks-zabawki – powiedział jeden ze świadków przedrewolucyjnego przemysłu erotycznego, Oldřich Widman, który brał również udział w przygotowaniu Dekadenckiej Pragi.

Większość rzeczy związanych z erotyką była zakazana w Czechosłowacji przez większą część XX wieku, jednak ludzie wciąż znajdowali sposoby na obejście zakazów i zdobywali upragnione przedmioty. Niestety tylko nieliczne egzemplarze przetrwały do czasów obecnych.

Wystawa będzie otwarta do 31 marca 2022 roku i dostępna jest jedynie dla osób pełnoletnich. Wszystkie teksty są w języku czeskim dlatego wymagana jest dobra znajomość języka czeskiego lub telefon z aplikacją tłumaczącą.

Więcej informacji na temat wystawy można zdobyć na stronie Gallerii oraz na jej facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Proszę pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane zgodnie z zasadami komentowania.

Aby wyświetlić twój komentarz, przetwarzamy Twoje następujące dane osobowe: imię, adres e-mail, numer IP. Podstawą przetwarzania danych Użytkownika w tym przypadku jest wykonywanie usługi na Twoją rzecz, tj. publikacji Twojego komentarza w Serwisie. Przetwarzanie Twoich danych zachodzi wyłącznie w celu publikacji komentarza. Twoje dane osobowe (oprócz adresu email i IP) są widoczne w publicznym Serwisie. Dane osobowe będą przetwarzane do dnia usunięcia komentarza przez Administratora lub przez Ciebie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia publikację komentarza. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Administratorem danych osobowych jest ErotisNews, adres e-mail: erotisnews@erotisnwes.com. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym zaufanym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych.