Powstał pierwszy standard dotyczący projektowania i wymogów bezpieczeństwa zabawek seksualnych!

Szwedzki Instytut Normalizacyjny opracował i opublikował normę dotyczącą wymogów w zakresie projektowania i bezpieczeństwa zabawek seksualnych. Jest to pierwszy w historii standard dotyczący produkcji zabawek erotycznych.

Lovense

Zabawki erotyczne produkowane są już od wielu dekad do tego, w przyszłym roku minie 50 lat od kiedy powstał pierwszy sex shop na świecie. A jednak pomimo, iż obecnie jest to gigantyczna branża warta miliardy dolarów, to nie było jeszcze żadnej międzynarodowej normy, która dotyczyła by tego rodzaju produktów. Brak jasno określonych norm i standardów sprawia, że nie tylko konsumentom jest ciężko dowiedzieć się, czy określony produkt jest bezpieczny dla ich zdrowia, ale również sprawiało, że zarówno producenci jak i sprzedawcy byli zmuszeni, w najlepszych przypadkach do samodzielnego testowania czy produkt jest bezpieczny, a w najgorszych nie testowania ich w ogóle.

Po raz pierwszy na ten temat braku norm było głośno, kiedy kilkanaście lat temu okazało się, że szeroko wykorzystywane w produkcji, między innymi zabawek erotycznych, ftalany mają potencjalny szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Z czasem, wraz z kolejnymi badaniami, lista negatywnych komplikacji zdrowotnych jakie wywołują ftalany, tylko i wyłącznie rosła. Do chwili obecnej pojawiają się nowe badania informujące o negatywnym wpływie ftalanów na zdrowie. Brak norm w przypadku produkcji zabawek erotycznych, sprawiał, że to tylko i wyłącznie od producenta zależało, czy będzie wykorzystywać szkodliwe ftalany w swoich produktach czy nie.

Jednak szkodliwe substancje nie są jedynym problem dotyczącym produkcji zabawek dla dorosłych. Pomysł stworzenia międzynarodowego standardu dla zabawek seksualnych wyszedł od chirurga ze Szwecji. Lekarz wykazał w swoim badaniu, że z roku na rok rośnie liczba incydentów związanych z seks zabawkami powodującymi problemy wymagające pomocy medycznej. Lekarz zauważył też, że biorąc pod uwagę wstyd przed zgłaszaniem tego typu urazów, rzeczywista liczba incydentów jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż liczba zgłaszanych przypadków. Zabawki seksualne mają kontakt z najbardziej wrażliwymi częściami naszego ciała i ich nieprawidłowe użycie lub nieodpowiednia konstrukcja może spowodować poważne urazy.

Nowa norma ISO 3533 „Zabawki seksualne – wymagania konstrukcyjne i bezpieczeństwa dotyczące produktów mających bezpośredni kontakt z narządami płciowymi, odbytem lub obojgiem” ma na celu przyczynienie się do zmniejszenia liczby takich incydentów poprzez globalne uzgodnienie założeń konstrukcyjnych, norm bezpieczeństwa materiałowego oraz wymagań dotyczących informacji dla użytkownika dla zabawek seksualnych. Trzeba jednak zauważyć, że norma ISO 3533 dotyczy jedynie produktów przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z genitaliami, odbytem lub obojgiem. Oznacza to, że zastosowanie ma jedynie do części dostępnych na rynku rodzajów zabawek erotycznych.

Prace nad stworzeniem normy dotyczącej zabawek dla dorosłych trwały dwa lata zanim została ona opublikowana. W jej stworzeniu pomagało 75 zarejestrowanych ekspertów z 19 krajów, reprezentującymi różne punkty widzenia, w tym producentów, sprzedawców, dystrybutorów, przedstawicieli konsumentów i specjalistów medycznych.

W przypadku norm ISO, normalizacja jest napędzana przez same branże, a normy są zawsze dobrowolne. Oznacza to, że przedstawiciele branży mogą przejąć inicjatywę, uzgadniając normy dla swojej branży, co w efekcie będzie korzystne dla jej rozwoju, ponieważ będzie mogła skupić się na innowacjach, a użytkownicy będą mogli być pewni, że otrzymują bezpieczne produkty.

W tym przypadku, pracami kierował Szwedzki Instytut Normalizacyjny, a We-Vibe i Lovehoney Group sfinansowali sekretariat. Podczas procesu opracowywania normy przeprowadzono konsultacje publiczne, dając zainteresowanym stronom spoza grupy ISO/PC 325 możliwość wniesienia uwag, które następnie zostały uwzględnione w gotowym dokumencie.

Przed opublikowaniem tej normy producenci i sprzedawcy zabawek seksualnych mogli korzystać jedynie z samodzielnie opracowanych norm lub stosować wymagania dotyczące podobnych produktów, materiałów i konstrukcji. Teraz, można mieć nadzieję, że producenci przyjmą tę normę, czyniąc z niej powszechnie stosowany standard i że w niedalekiej przyszłości konsumenci, aby upewnić się, że produkt który chcą kupić jest bezpieczny dla zdrowia, będą musieli jedynie sprawdzić czy spełnia on wymogi ISO 3533.

Fun Factory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Proszę pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane zgodnie z zasadami komentowania.

Aby wyświetlić twój komentarz, przetwarzamy Twoje następujące dane osobowe: imię, adres e-mail, numer IP. Podstawą przetwarzania danych Użytkownika w tym przypadku jest wykonywanie usługi na Twoją rzecz, tj. publikacji Twojego komentarza w Serwisie. Przetwarzanie Twoich danych zachodzi wyłącznie w celu publikacji komentarza. Twoje dane osobowe (oprócz adresu email i IP) są widoczne w publicznym Serwisie. Dane osobowe będą przetwarzane do dnia usunięcia komentarza przez Administratora lub przez Ciebie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia publikację komentarza. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Administratorem danych osobowych jest ErotisNews, adres e-mail: [email protected] Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym zaufanym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych.